Potřebujete poradit ?
+420723978587 | +420608323021 | Napiště nám
Doprava zdarma
při nákupu nad 3000 Kč
30 denní garance
vrázení peněz
Potřebujete poradit ?
Sába Sansalová
+420723978587
Petr Sháněl
+420608323021

Kam s LED

Obývací pokoj

Centrální svítidlo by mělo mít LED žárovku, v teplé barvě světla (E27 případně E14). Stropní osvětlení doporučují odborníci doplnit několika nástěnnými, stojanovými či stolními svítidly, v nichž mohou být LED žárovky, tentokrát slabšího příkonu. Při sledování televize je vhodné mít zapnutou lampičku se slabším příkonem. Nesmí se odrážet na obrazovce a neměla by ani oslňovat. K osvětlení zdi za televizí jsou ideální speciální televizní světelné zdroje nebo LED pásky.

Dětský pokoj

K celkovému osvětlení je ideální závěsné nebo stropní svítidlo. Také sem se hodí teplé světlo, LED žárovky ( E27 případně E14). Dále nesmí chybět polohovatelné svítidlo umístěné na pracovním stole na opačné straně, než kterou rukou dítě píše. LED žárovka (E27,E14,G4), tentokrát  v bílém světle (kolem 6 000 kelvinů), by z lampičky neměla vyčnívat, aby dítě neoslňovala (E27,E14,G4). Dítě bude potřebovat ještě polohovatelnou lampičku nad postelí, umístěnou za hlavou nebo z boku. Ideální volbou je LED žárovka.

Ložnice

Stropní svítidlo musí být zespodu zakryté, aby neoslňovalo, když budete ležet na zádech. Ideální je použití LED žárovek (E27 případně E14) s teple bílou barvou. Svítidla pro čtení by měla být polohovatelná s neprůhlednými stínidly, aby nedocházelo k oslnění druhých. Použít můžete opět LED žárovku a to i k osvětlení toaletního stolku.

Kuchyně, jídelna

Jako hlavní zdroj ve stropním svítidle dobře poslouží LED žárovky. Ideálně v bílém nebo teple bílém odstínu. Jedno centrální osvětlení však nestačí. Pod kuchyňskou linku je vhodná menší lineární zářivka, případně svítidlo z LED pásky. Pro věrné zobrazení barev, které je důležité především při zpracování potravin, můžete na nasvícení pracovní plochy LED bodové zdroje – bodovky (GU10). Svítidlo nad jídelním stolem by mělo být co nejníže, ale tak, aby si sedící lidé viděli do tváře. Jeho vnitřní strana by měla být bílá, jinak by se barva přenášela na jídlo. Do svítidla nad jídelní stůl se hodí LED žárovky (E27 případně E14) v teplém odstínu bílé.

Chodba, předsíň, schodiště

Chodba by neměla být osvětlena výrazně méně než místnosti, které spojuje. Při přecházení se totiž oko musí změněným světelným podmínkám neustále přizpůsobovat, což je pro ně únavné. Na chodbu nebo do předsíně, kde se svítí často, jsou nejvhodnější LED bodovky (GU10 či v případě 12V instalace GU5,3), která mají dlouhou životnost, a časté spínání jim nevadí.

Koupelna, toaleta

Na toaletu je vhodné umístit světelný zdroj, který má rychlý náběh a odolá častému spínání. Vzhledem ke krátkému časovému využití a mnoha cyklům sepnutí (100 000) je ideální LED žárovka. Svítidlo by mělo být umístěné nad vchodovými dveřmi nebo na stropě. V koupelně je důležitá ochrana před úrazem elektrickým proudem. Ideální osvětlení LED bodovkami (GU5,3) a instalace na 12V.

Sklep, půda, spíž

Do prostorů, které se využívají spíše nárazově a na krátkou dobu, se hodí LED žárovka (patice E27) s barvou světla studenou bílou.

lepsi-svetlo.cz, © 2018